„A rower jest wielce ok (…)” cz. 4, czyli kilka słów o obowiązkowym wyposażeniu roweru

MECENAS MONIKA OKIEM PRAWNIKA

Wybierając się na wycieczkę rowerową warto zadbać o odpowiednie wyposażenie naszego jednośladu. Posiadanie go nie tylko chroni nas przed mandatem, ale – co ważniejsze – zapewnia nam bezpieczeństwo.

Należy zatem wiedzieć, iż obowiązkowym wyposażeniem roweru zgodnie z obowiązującymi przepisami2, są:

  • tylny odblask barwy czerwonej – tylko on jest obowiązkowy, przedni natomiast nie jest wymagany przez prawo, jednak z całą pewnością może poprawić widoczność rowerzysty na drodze; Co ciekawe, tylny odblask nie może mieć kształtu trójkąta.
  • dzwonek lub klakson – ustawa mówi wprost, iż obowiązkowym wyposażeniem roweru jest dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Trudno precyzyjnie określić, jaki dźwięk można uznać za „nieprzeraźliwy”, jednak należy mieć na względzie, aby nie był on, ani zbyt przeraźliwy, ani zbyt cichy, · hamulec, co najmniej jeden skutecznie działający. · oświetlenie tylne i przednie – przy czym z przodu wymagane jest oświetlenie pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu barwy czerwonej, przy czym światła te rowerzysta jest obowiązany używać jedynie w określonych okolicznościach (art. 51 Rozporządzenia wskazuje w jakich),
  • światła kierunkowskazu – ich obowiązek używania powstaje wtedy, gdy konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Istotnym jest, iż ww. elementy muszą działać, nie wystarczy zatem samo ich posiadanie, ale należy przede wszystkim zweryfikować, czy są sprawne. Za brak obowiązkowego wyposażenia lub w sytuacji, gdy nie jest ono sprawne rowerzysta może dostać mandat do 500 zł. Nie określono, ile wyniesie w zależności od brakującego elementu. Zatem mandat za brak dzwonka w rowerze może być taki sam, jak w przypadku nieposiadania innego obowiązkowego wyposażenia. W związku z powyższym – jak zawsze w przypadku grożących kar – warto sprawdzić przed podróżą stan naszego sprzętu, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Na koniec zwrócę jeszcze uwagę, iż do obowiązkowego wyposażenia roweru nie należą kamizelki odblaskowe, lusterka, czy też kask. Z całą pewnością poprawiają one komfort jazdy i bezpieczeństwo uczestników ruchu, stąd w tym zakresie zalecam jednak nieco większą nadgorliwość i ich zakup.

Szerokiej drogi!

1 Lech Janerka, fragment piosenki „Rower”

2 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, Dz. U. 2024.502

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, służy jedynie jako punkt wyjścia i nie stanowi porady prawnej, ani też nie może zostać uznany za świadczenie pomocy prawnej, w tym poradę, opinię prawną, wykładnię prawa lub konsultację prawną w jakiejkolwiek sprawie czy też chęci ich wyrażenia. Zawarte w niniejszej publikacji informacje nie odnoszą się do konkretnego stanu faktycznego.
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się z radcą prawnym, adwokatem lub specjalistą w danej dziedzinie.

Autor artykułu: Mecenas Monika Sobczyńska